23. Potrava včelstva, předávání informací o zdrojích potravy mezi dělnicemi 

 

Včely žijí ve velkých společenstvech, často v uměle vyrobených úlech. V těchto úlech žijí tři druhy včel. Královna, trubci a dělnice. Královna má za úkol pouze reprodukci. Trubci jsou samečci, kteří královnu oplodní. Dělnice mají rozdělenou ostatní práci. Některé se starají o královnu, jiné o trubce. Další část staví nové plástve. Včelky, které vidíme poletovat venku, patří také mezi dělnice. Pilně sbírají z květů pyl, který je základem potravy jak pro královnu tak i pro budoucí generaci, která se teprve vyvíjí ve stádiu larvy. V zimním období se z pylu vytváří med, který slouží včelám jako potrava přes toto chladné období. Včely hotový med ukládají do pláství podobných těm, ve kterých se líhne nová generace včelstva.

 

 

 

 

Zdroje živin

 

·        Pyl- zdroj bílkovin, minerálních látek, obsahuje menší množství tuků a steroidy, které jsou za potřebí pro vznik tukových těles nebo při tvorbě vajíček.

·        Nektar- produkován nektárii. Je to cukerný roztok, slouží jako zdroj glycidů. Obsahuje glukózu, fruktózu, sacharózu, stopové prvky. Včely konzumují nektar přímo, nebo si dělají zásoby- většinu ho upravují enzymy (nejčastěji invertáza) a z nektaru vzniká stabilní produkt, enzymy štěpí většinou sacharózy, odpařuje se voda.

·        Medovnice- produkty mimokvětních částí, zdroj potravy.

 

 

 

Tukové těleso

 

Především ve včelím zadečku najdeme roztroušené nepravidelné masy jemné, obvykle bílé tkáně. Tvoří ji velký počet řídce nakupených buněk. Označujeme je jako tukové buňky, nebo tukové tělísko. Jako rezervní tkáň slouží k ukládání živin, které muže včela v daném okamžiku postrádat. Zatímco již dospělá včela ukládá do tělíska přebytečné látky z hemolymfy, mladé včely vytvářejí v prvním týdnu života tělísko, které obsahuje zásoby tuku a bílkovin. Zvlášť výrazné je to u včel, které se vylíhly v pozdním létě nebo na podzim a nemusí se již starat o plod. Jejich enormně velké tělísko s vysokým obsahem tuku a bílkovin (tukově- bílkovinné tělísko), které se jim vytváří po spotřebování nadměrného množství pylu, jim umožňuje krmení prvního jarního plodu.     

 

Medový váček

Jde o hruškovitý orgán, představující rozšíření trávicí trubice. Je velmi pružný: zcela naplněný má objem 50 až 60 mm3 a jeho hmotnost je 40 až 70 mg. Do váčku uložený nektar, medovici, krmivo a v neposlední řadě vodu přináší včela do úlu, část spotřebuje k úhradě energie potřebné k vyhledávání potravy. Česlo plní úlohu regulačního uzávěru mezi medovým váčkem a žaludkem. Tvoří je kalich směřující do medového váčku složený ze čtyř chlopní. Umožňuje pohyb potravy z váčku do žaludku, ale ne naopak. Tímto způsobem se v těle včely přesně odděluje to, co bude stráveno a spotřebováno, od toho, co bude po inverzi uloženo do plástu.

 

 

 

 

 

 

 

Trávicí soustava

Přesně řečeno, trávicí orgány začínají již ústním otvorem na dolní straně hlavy. Za hltanem schopným nasávání pokračuje dlouhý úzký jícen procházející krkem, hrudí a zadečkovou stopkou do medového váčku, který je umístěn v přední části zadečku. Česlem prochází potrava do žaludku, který má rovněž název střední střevo. Posledními částmi trávicího systému je tenké střevo a vakovitý konečník (výkalový vak). Ten vyúsťuje řitním otvorem, jenž je mezi žihadlem a posledním hřbetním článkem zadečku.

Žaludek umožňuje trávení potravy. Buňky žaludečních stěn, jejichž plocha je zvětšena mnoha příčnými řasami, vylučují trávicí šťávy. Zpracované živiny pronikají peritrofickou membránou a nejkratší cestou se žaludeční stěnou dostávají přímo do hemolymfy včely. V tenkém střevě a konečníku se absorbuje především voda ze střevního obsahu a vylučují zbytky. Rektální žlázy vyrovnávají v těle včely bilanci voda - soli. Přisuzuje se jim vylučování sekretu sloužícího ke konzervaci výkalu tlumením rozvoje hnilobných bakterií. V místě spojení mezi žaludkem a tenkým střevem ústí do trávicí trubice množství tenkých trubiček - Malpighiho orgány (určitá obdoba ledvin), které jako vylučovací orgány zajišťují odstraňování nežádoucích produktů výměny látkové a solí z hemolymfy. Pronikají v podstatě celým zadečkem a mají bezprostřední kontakt s volně proudící hemolymfou. Odpadní látky vznikající při výměně látkové jsou vyprazdňovány do tlustého střeva a jsou odváděny společně s výkaly

 

 

Způsob předání informace o zdroji potravy

 

Dělnice stráví hodiny až dny hledáním nového zdroje nektaru, avšak ostatní včely se objeví během několika minut. Jakmile první včela najde nový zdroj, sděluje ostatním jeho směr a polohu pomocí tzv. tance.

Tanec probíhá na svislé straně plástu, odvrácené od Slunce. Včela opisuje malý kruh, který několikrát přeruší a zavrtí se ve směru průměru kruhu. Úhel průměru kruhu se svislicí udává ostatním včelám polohu nektaru. Svislice je polohou slunečního azimutu, takže průměr kruhu ukazuje úhel, který má svírat dráha letu s polohou Slunce. Úhel mezi trasou letu a směrem ke Slunci se mění v průběhu dne, proto tančící včela zmenšuje postupně úhel, když je ráno, a zvětšuje, když  je odpoledne.

 

 

 

 

 

 

 

Zpracovala: Dana Drštková

3. roč. BO- FŽ

 

 

 Hit Counter